ⓘ Eleccions generals espanyoles de 1979

                                     

ⓘ Eleccions generals espanyoles de 1979

Les eleccions generals espanyoles de 1979 se celebraren el dijous, 1 de març de 1979. Adolfo Suárez amb el seu grup UCD aconseguia una ampla majoria, amb 47 escons de diferència respecte la segona força política, el PSOE.

  • Els resultats foren
                                     

1. Diputats

Lleida

  • Manuel de Sárraga Gómez Centristes de Catalunya-UCD
  • Maria Rubiés i Garrofé CiU
  • Josep Pau i Pernau PSC-PSOE
  • Jaume Barnola i Serra Centristes de Catalunya-UCD

Tarragona

  • Josep Vidal i Riembau PSC-PSOE
  • Josep Solé i Barberà PSUC
  • Joan Sabater i Escudé Centristes de Catalunya-UCD
  • Andrés Limón Jiménez PSC-PSOE
  • Antoni Faura i Sanmartín Centristes de Catalunya-UCD

Castelló

  • Benjamín Casañ Bernal UCD
  • Vicente Antonio Sotillo Martín PSPV-PSOE
  • Jaime Lamo de Espinosa Michels de Champourcin UCD
  • Enrique Monsonís Domingo UCD
  • Felipe Guardiola Selles PSPV-PSOE

Àlaba

  • José Antonio Aguiriano Forniés PSOE
  • Jesús María Viana Santa Cruz UCD
  • José Ángel Cuerda Montoya PNV
  • José María Nasarre de Letosa Conde UCD

Lugo

  • Pablo Pardo Yáñez PSOE
  • José Manuel Otero Novas UCD
  • Julio Ulloa Vence UCD
  • Antonio Díaz Fuentes UCD
  • Antonio Carro Martínez AP

Ourense

  • Antonio Rodríguez PSOE
  • Antonio Tejada Orenzo AP
  • José Antonio Trillo Torres UCD
  • Eulogio Gómez Franqueira UCD
  • Pío Cabanillas Gallas UCD

Navarra

  • Jesús Aizpún Tuero UPN
  • Pedro Pegenaute Garde UCD
  • Gabriel Urralburu Tainta PSOE
  • Ángel Lasunción Goñi UCD
  • Javier Moscoso del Prado y Muñoz UCD
                                     

1.1. Diputats Girona

  • Ramon Sala i Canadell CiU
  • Lluís Maria de Puig i Olivé PSC-PSOE
  • Ernest Lluch i Martín PSC-PSOE
  • Joan Botanch i Dausa Centristes de Catalunya-UCD
  • Josep Arnau i Figuerola Centristes de Catalunya-UCD
                                     

1.2. Diputats Lleida

  • Manuel de Sárraga Gómez Centristes de Catalunya-UCD
  • Maria Rubiés i Garrofé CiU
  • Josep Pau i Pernau PSC-PSOE
  • Jaume Barnola i Serra Centristes de Catalunya-UCD
                                     

1.3. Diputats Tarragona

  • Josep Vidal i Riembau PSC-PSOE
  • Josep Solé i Barberà PSUC
  • Joan Sabater i Escudé Centristes de Catalunya-UCD
  • Andrés Limón Jiménez PSC-PSOE
  • Antoni Faura i Sanmartín Centristes de Catalunya-UCD
                                     

1.4. Diputats Alacant

  • Joaquín Galant Ruiz UCD
  • Antoni Garcia Miralles PSPV-PSOE
  • Francisco Zaragoza Gomis UCD
  • Pilar Brabo Castells PCE
  • Antonio Torres Salvador PSPV-PSOE
  • Luis Gamir Casares UCD
  • Luis Berenguer Fuster UCD
  • Angel Antonio Franco Gutiez PSPV-PSOE
  • Asunción Cruañes Molina PSPV-PSOE
                                     

1.5. Diputats Castelló

  • Benjamín Casañ Bernal UCD
  • Vicente Antonio Sotillo Martín PSPV-PSOE
  • Jaime Lamo de Espinosa Michels de Champourcin UCD
  • Enrique Monsonís Domingo UCD
  • Felipe Guardiola Selles PSPV-PSOE


                                     

1.6. Diputats València

  • Jaume Castells Ferrer PSPV-PSOE
  • Fernando Abril Martorell UCD
  • Javier Aguirre de la Hoz UCD
  • Joaquim Muñoz Peirats UCD
  • Joan Baptista Pastor Marco PSPV-PSOE
  • José Ramón Pin Arboledas UCD
  • Josep Lluís Albinyana Olmos PSPV-PSOE
  • Joan Lerma Blasco PSPV-PSOE
  • Vicent Ruiz Monrabal UCD
  • Francisco Javier Sanz Fernández PSPV-PSOE
  • Antonio Palomares Vinuesa PCE
  • Emèrit Bono i Martínez PCE
  • Enric Sapena Granell PSPV-PSOE
  • Emilio Attard Alonso UCD
  • Manuel Sánchez Ayuso PSPV-PSOE
                                     

1.7. Diputats Illes Balears

  • Íñigo Cavero Lataillade UCD
  • Emilio Alonso Sarmiento PSOE
  • Francesc Garí Mir UCD
  • Miguel Durán Pastor UCD
  • Santiago Rodríguez-Miranda y Gómez UCD
  • Substituït per Joan Francesc Triay Llopis
  • Fèlix Pons Irazazábal PSOE
                                     

1.8. Diputats Àlaba

  • José Antonio Aguiriano Forniés PSOE
  • Jesús María Viana Santa Cruz UCD
  • José Ángel Cuerda Montoya PNV
  • José María Nasarre de Letosa Conde UCD
                                     

1.9. Diputats Biscaia

  • Marcos Vizcaya Retana PNV
  • Agustín Rodríguez Sahagún UCD
  • Iñigo Agirre Kerexeta PNV
  • Pedro María Solabarría Bilbao HB
  • José María Benegas Haddad PSOE
  • Fernando Aristizábal Rekarte PNV
  • Julen Guimón Ugartetxea UCD
  • Francisco Letamendía Belzunce HB
  • Nicolás Redondo Urbieta PSOE
  • Josu Elorriaga Zarandona PNV
                                     

1.10. Diputats Guipúscoa

  • Juan María Bandrés Molet EE
  • José Antonio Maturana Plaza PSOE
  • Enrique Múgica Herzog PSOE
  • Telesforo de Monzón Ortíz de Urruela HB
  • Xabier Arzalluz Antía PNV
  • Marcelino Oreja Aguirre UCD
  • Andoni Monforte Arregui PNV
                                     

1.11. Diputats La Corunya

  • Nona Inés Vilariño Salgado UCD
  • Antonio Vázquez Guillén UCD
  • María Victoria Fernández-España y Fernández-Latorre AP
  • José Luis Rodríguez Pardo PSOE
  • Francisco José Vázquez PSOE
  • Juan Quintans Seoane UCD
  • José Luis Meilán Gil UCD
  • Perfecto Yebra Martul-Ortega UCD
  • José Manuel Piñeiro Amigo UCD


                                     

1.12. Diputats Lugo

  • Pablo Pardo Yáñez PSOE
  • José Manuel Otero Novas UCD
  • Julio Ulloa Vence UCD
  • Antonio Díaz Fuentes UCD
  • Antonio Carro Martínez AP
                                     

1.13. Diputats Ourense

  • Antonio Rodríguez PSOE
  • Antonio Tejada Orenzo AP
  • José Antonio Trillo Torres UCD
  • Eulogio Gómez Franqueira UCD
  • Pío Cabanillas Gallas UCD
                                     

1.14. Diputats Pontevedra

  • Isidoro García Plaza PSOE
  • José Vázquez Fouz PSOE
  • Luis González Seara UCD
  • Elena María Moreno González UCD
  • Miguel Sanmartín Losada UCD
  • José María Pernas Martínez UCD
  • Rafael J. Portanet Suárez AP
  • José Antonio Gago Lorenzo UCD
                                     

1.15. Diputats Navarra

  • Jesús Aizpún Tuero UPN
  • Pedro Pegenaute Garde UCD
  • Gabriel Urralburu Tainta PSOE
  • Ángel Lasunción Goñi UCD
  • Javier Moscoso del Prado y Muñoz UCD
                                     

2. Senadors

Astúries

  • Honorio Díaz PSOE
  • Enrique López González UCD
  • Fernando Morán López PSOE
  • Rafael Fernández Álvarez PSOE

Barcelona

  • Joan Casanellas i Ibars PSC-PSOE
  • Josep Benet i Morell Per lEntesa
  • Alexandre Cirici i Pellicer PSC-PSOE
  • Josep Andreu i Abelló PSC-PSOE

Girona

  • Jaume Casademont i Perafita CiU
  • Francesc Ferrer i Gironès PSC-PSOE
  • Josep Rahola i dEspona PSC-PSOE
  • Jaume Sobrequés i Callicó PSC-PSOE

Lleida

  • Joan Manuel Nadal i Gaya Centristes de Catalunya-UCD
  • Alfons Porta i Vilalta Centristes de Catalunya-UCD
  • Manuel Ferrer i Profitós Centristes de Catalunya-UCD
  • Josep Ball i Armengol PSC-PSOE

Tarragona

  • Josep Subirats i Piñana PSC-PSOE
  • Rafael Nadal i Company PSC-PSOE
  • Carles Martí Massagué PSC-PSOE
  • Emilio Casals Parral Centristes de Catalunya-UCD

Alacant

  • Alberto Javier Pérez Farré PSPV-PSOE
  • José Vicente Beviá Pastor PSPV-PSOE
  • Arturo Lizón Giner PSPV-PSOE
  • Roque Calpena Giménez UCD

Castelló

  • José Antonio González Monterroso UCD
  • Juan Bautista Ríos Martínez UCD
  • Manuel Cerdá Ferrer UCD
  • Ernest Fenollosa Alcaide PSOE

València

  • Manuel Broseta Pont UCD
  • José Báguena Candela UCD
  • Alfons Cucó Giner PSPV-PSOE
  • José María Ruiz Ramírez PSPV-PSOE

Mallorca

  • Gregori Mir Mayol PSIB-PSOE
  • Jeroni Albertí Picornell UCD
  • Josep Zaforteza Calvet UCD

Menorca

  • Tirs Pons Canditatura Progressista Menorquina

Àlaba

  • José Ignacio Bajo Fanlo EAJ-PNB
  • Juan María Ollora Otxoa de Aspuru EAJ-PNB
  • Miguel Aguirre Martínez Falero UCD
  • Alfredo Marco Tabar UCD

Biscaia

  • Julio Jáuregui Lasanta EAJ-PNB
  • Mitxel Unzueta Uzcanga EAJ-PNB
  • Ramón de la Sota y Zorraquín EAJ-PNB
  • Ramón Rubial Cavia PSOE

Gipúscoa

  • Joseba Elósegui Odriozola EAJ-PNB
  • Miguel Castells Artetxe Herri Batasuna
  • José Luis Iriarte Errazti EAJ-PNB
  • Federico Zabala Alcíbar-Jáuregui EAJ-PNB

La Corunya

  • Carlos Blanco-Rajoy Martínez-Reboredo UCD
  • Manuel Iglesias Corral UCD
  • José Baldomero Fernández Calviño UCD
  • Antonio Carro Fernández-Valmayor PSOE

Lugo

  • Francisco Cacharro Pardo AP
  • Cándido Sánchez Castiñeiras UCD
  • Antonio Rosón Pérez UCD
  • José María Pardo Montero UCD

Ourense

  • Celso Montero Rodríguez PSdeG-PSOE
  • Xosé Quiroga Suárez UCD
  • Celestino Peleteiro Otero UCD
  • José Rodríguez Reza UCD

Pontevedra

  • José García UCD
  • Francisco González Amadiós PSOE
  • Daniel Casalderrey Castro UCD
  • David Pérez Puga UCD

Navarra

  • Jaime Ignacio del Burgo Tajadura UCD
  • José Luis Monge Recalde UCD
  • Víctor Manuel Arbeloa Muru PSOE
  • José Gabriel Sarasa Miquélez UCD


                                     

2.1. Senadors Astúries

  • Honorio Díaz PSOE
  • Enrique López González UCD
  • Fernando Morán López PSOE
  • Rafael Fernández Álvarez PSOE
                                     

2.2. Senadors Girona

  • Jaume Casademont i Perafita CiU
  • Francesc Ferrer i Gironès PSC-PSOE
  • Josep Rahola i dEspona PSC-PSOE
  • Jaume Sobrequés i Callicó PSC-PSOE
                                     

2.3. Senadors Lleida

  • Joan Manuel Nadal i Gaya Centristes de Catalunya-UCD
  • Alfons Porta i Vilalta Centristes de Catalunya-UCD
  • Manuel Ferrer i Profitós Centristes de Catalunya-UCD
  • Josep Ball i Armengol PSC-PSOE
                                     

2.4. Senadors Tarragona

  • Josep Subirats i Piñana PSC-PSOE
  • Rafael Nadal i Company PSC-PSOE
  • Carles Martí Massagué PSC-PSOE
  • Emilio Casals Parral Centristes de Catalunya-UCD
                                     

2.5. Senadors Alacant

  • Alberto Javier Pérez Farré PSPV-PSOE
  • José Vicente Beviá Pastor PSPV-PSOE
  • Arturo Lizón Giner PSPV-PSOE
  • Roque Calpena Giménez UCD
                                     

2.6. Senadors Castelló

  • José Antonio González Monterroso UCD
  • Juan Bautista Ríos Martínez UCD
  • Manuel Cerdá Ferrer UCD
  • Ernest Fenollosa Alcaide PSOE
                                     

2.7. Senadors València

  • Manuel Broseta Pont UCD
  • José Báguena Candela UCD
  • Alfons Cucó Giner PSPV-PSOE
  • José María Ruiz Ramírez PSPV-PSOE
                                     

2.8. Senadors Mallorca

  • Gregori Mir Mayol PSIB-PSOE
  • Jeroni Albertí Picornell UCD
  • Josep Zaforteza Calvet UCD
                                     

2.9. Senadors Menorca

  • Tirs Pons Canditatura Progressista Menorquina


                                     

2.10. Senadors Àlaba

  • José Ignacio Bajo Fanlo EAJ-PNB
  • Juan María Ollora Otxoa de Aspuru EAJ-PNB
  • Miguel Aguirre Martínez Falero UCD
  • Alfredo Marco Tabar UCD
                                     

2.11. Senadors Biscaia

  • Julio Jáuregui Lasanta EAJ-PNB
  • Mitxel Unzueta Uzcanga EAJ-PNB
  • Ramón de la Sota y Zorraquín EAJ-PNB
  • Ramón Rubial Cavia PSOE
                                     

2.12. Senadors Gipúscoa

  • Joseba Elósegui Odriozola EAJ-PNB
  • Miguel Castells Artetxe Herri Batasuna
  • José Luis Iriarte Errazti EAJ-PNB
  • Federico Zabala Alcíbar-Jáuregui EAJ-PNB
                                     

2.13. Senadors La Corunya

  • Carlos Blanco-Rajoy Martínez-Reboredo UCD
  • Manuel Iglesias Corral UCD
  • José Baldomero Fernández Calviño UCD
  • Antonio Carro Fernández-Valmayor PSOE
                                     

2.14. Senadors Lugo

  • Francisco Cacharro Pardo AP
  • Cándido Sánchez Castiñeiras UCD
  • Antonio Rosón Pérez UCD
  • José María Pardo Montero UCD
                                     

2.15. Senadors Ourense

  • Celso Montero Rodríguez PSdeG-PSOE
  • Xosé Quiroga Suárez UCD
  • Celestino Peleteiro Otero UCD
  • José Rodríguez Reza UCD
                                     

2.16. Senadors Pontevedra

  • José García UCD
  • Francisco González Amadiós PSOE
  • Daniel Casalderrey Castro UCD
  • David Pérez Puga UCD
                                     

2.17. Senadors Navarra

  • Jaime Ignacio del Burgo Tajadura UCD
  • José Luis Monge Recalde UCD
  • Víctor Manuel Arbeloa Muru PSOE
  • José Gabriel Sarasa Miquélez UCD
                                     
  • eleccions municipals espanyoles de 1979 foren convocades el dimarts, 3 d abril de 1979 i foren les primeres eleccions municipals convocades a Espanya
  • 1977 Eleccions generals espanyoles de 1979 Eleccions generals espanyoles de 1982 Eleccions generals espanyoles de 1986 Eleccions generals espanyoles de 1989
  • Les eleccions generals espanyoles del 9 de març del 2008 van suposar la revàlida de José Luis Rodríguez Zapatero com a president d Espanya Mariano Rajoy
  • Les eleccions generals espanyoles de 1996 se celebraren el 3 de març. El president del govern Felipe González del PSOE va perdre les eleccions a favor
  • El 16 de febrer de 1936 es van celebrar a Espanya les terceres eleccions generals i últimes, de la Segona República Espanyola Les eleccions van donar
  • 5 1985, de 19 de juny, del Règim Electoral General Així mateix, són les primeres eleccions generals des de 1996 que no coincideixen amb les eleccions al Parlament
  • Les eleccions generals espanyoles de 1977 se celebraren el dimecres, 15 de juny de 1977, sent les primeres eleccions generals lliures després de la dictadura
  • Les eleccions generals espanyoles de 2004 es van celebrar el 14 de març de 2004. El Partit Socialista Obrer Espanyol va guanyar gràcies a la forta davallada
  • Les eleccions generals espanyoles de 1982 se celebraren el dijous, 28 d octubre de 1982. En aquesta votació històrica, el PSOE de Felipe González aconseguiria
  • Les eleccions generals espanyoles se celebraren el 12 de març de l any 2000. El Partit Popular va guanyar per majoria absoluta gràcies a les davallades
  • Les eleccions municipals espanyoles de 1987 foren convocades el dimecres, 10 de juny de 1987 i foren les terceres eleccions municipals convocades a Espanya
  • Les eleccions municipals espanyoles de 1991 foren convocades el 26 de maig de 1991 i foren les quartes eleccions municipals convocades a Espanya després